Četrt stoletja je minilo odkar je bila leta 1996 v Gornji Radgoni ustanovna seja Združenja asfalterjev Slovenije (ZAS).
V 25. letih je ZAS med ostalimi aktivnostmi organiziral 146 različnih dogodkov z več kot 13.800 udeleženci tako iz Slovenije kot iz tujine, pripravljenih in predstavljenih je bilo 580 referatov, 25 izobraževanj, 25 skupščin, 17 Kolokvijev o asfaltih, bitumnih in voziščih, 7 dnevov asfalterjev. Navedene številke so zaznamovale 25 let delovanja ZAS. Zato smo letos, 22. junija 2021 v sklopu 26. skupščine ZAS pripravili obeležitev okroglega jubileja.
Dogodek je potekal na domačiji MAROF, v Mačkovcih v Prekmurju. Srečanja so se udeležili številni domači in tuji gostje ter predstavniki Ministrstva za infrastrukturo.
Uvodni nagovor je imel predsednik Združenja asfalterjev Slovenije, mag. Slovenko Henigman. Na kratko je predstavil delovanje ZAS v teh 25 letih. Izpostavil je, da dobri in slabi časi v gradbeništvu na delovanje ZAS niso vplivali. V vseh teh letih je društvo delovalo konstantno in angažirano, morda smo bili še nekoliko boljši takrat, ko je bilo res hudo, to je po letu 2010. Iz naših logov izvira Zlato investicijsko pravilo, ki je postalo sinonim, da je potrebno enakomerno planirati in enakomerno graditi. V zadnjem letu se je ZAS reorganiziral, pripravili pa smo tudi strategijo razvoja slovenske asfalterske industrije; ASFALT 4.0. Ker smo usmerjeni v prihodnost, smo ustanovili Odbor mladih strokovnjakov, ki predstavljajo prihodnost panoge. Vsem prizadevnim članom ter vabljenim gostom in gostitelju srečanja družbi POMGRAD na čelu s predsednikom uprave, Iztokom Polaničem, se je zahvalil za današnje srečanje in vsem zbranim za dolgoletno podporo ter ZAS-u zaželel svetlo prihodnost.
Pozdravni nagovor predsednika ZAS, g. Slovenka Henigmana
Generalni sekretar Evropskega asfalterskega združenja EAPA, dr. Carsten Karcher je udeležencem prinesel pozdrave iz Bruslja ter v imenu predsednika EAPA, g. Juan Jose Potti-ja predal čestitke za uspešno delovanje ZAS. Posebej je izpostavil pomen odličnega dolgoletnega medsebojnega sodelovanja, kjer predsednik ZAS-a v izvršnem odboru že vrsto let predstavlja glas osrednje in vzhodne Evrope. Smo pred velikimi izzivi podnebnih sprememb, zato se moramo vse industrije še bolj zavezati krožni ekonomiji in najnižjemu možnemu ogličnemu odtisu. Asfalterska industrija, ki je v stanju svoj proizvod asfalt v celoti reciklirati, se je že pred leti zavezala opisanim ciljem.
Generalni sekretar EAPA, g. Carsten Karcher
Minister za infrastrukturo, gospod Jernej Vrtovec je kot častni govorec srečanja izpostavil glas, ki je prišel do njega, o dolgoletnem uspešnem delovanju združenja in nadaljeval: »Želim vam predati ključno sporočilo in to je, da sem tukaj, ker cenimo vaše delo, tekom celih 25 let, hvaležni smo, da predajate znanje naprej, naslednjim generacijam. S svojo ekipo se zavedamo, da brez tega sektorja ni močne slovenske ekonomije.« Izpostavil je, da ekipa na ministrstvu podpira intenzivna vlaganja v infrastrukturo za vse oblike transporta, naj bodo to železnice, kolesarske steze, letalski ali ladijski promet in seveda ceste. Ceste so naše najpomembnejše sredstvo za transport. Vendar se je potrebno zavedati, da Evropska komisija ne podpira vlaganj v ceste in nas postavlja ob bok državam, ki so cestno mrežo že zgradile. Zato je težje pridobiti evropska sredstva za ta vlaganja, kar pa ministrstvo ne bo odvrnilo da se ta potrebna vlaganja izvedejo, bodisi v nove odseke ali razširitve avtocest. Navedeno dejstvo je potrebno upoštevati tudi v gradbeni industriji, ki mora biti pripravljena na izzive, ki nas čakajo.
Po krajšem kulturnem programu v izvedbi pevke Ani Frece z bendom je sledil pogovor z gosti. Svoje misli o asfalterski dejavnosti, o Združenju asfalterjev Slovenije ter o željah za prihodnost so podali vodilni predstavniki naročnikov in Gospodarske zbornice Slovenije.
Direktorica Direkcije za infrastrukturo Ljiljana Herga je poudarila pomembnost dogodkov v organizaciji ZAS za celotno stroko, saj gre za izmenjavanje mnenj in izkušenj, ki so njuno potrebna v panogi. Vsa pridobljena znanja in izkušnje naj izvajalci prenesejo tudi v prakso. Pavle Hevka, direktor 2TDK je izrazil mnenje, da je želja vseh zbranih, da se delo nadaljuje po isti poti, saj je le-ta dobro začrtana. Pohvalno je, da se je en segment gradbene stroke uspel tako dobro povezati in da dela dobro za državo. Član uprave DARS, Boštjan Rigler je izpostavil, da je za DARS ključnega pomena, da se to partnerstvo med izvajalci asfalterskih del in naročniki ohranja tudi v naprej, da skupaj rastejo tudi v kvaliteti in novih tehnologijah. Predvsem pa je pomembno to, da si želijo stabilne izvajalce, ki bodo dosegali zahtevano kvaliteto izvedbe del. Direktor ZGIGM pri GZS, mag. Gregor Ficko je izpostavil, da slovensko gradbeništvo potrebuje ZAS za učenje mladih kadrov in prenos izkušenj v naslednje generacije, saj bodo ceste večno prisotne in s tem tudi asfalterska industrija.