27. skupščina Združenja asfalterjev Slovenije

V drugem delu strokovnega srečanja 16.06.2022 v kongresni dvorani Kristalne palače , BTC je potekala Skupščina Združenja asfalterjev Slovenije. Na skupščini je bilo prisotnih 48 udeležencev, predstavnikov podjetij in individualnih članov ZAS. Skupščino je vodilo delovno predsedstvo v sestavi Tadej Lamut (CGP), kot predsednik in Mitja Čotar (Structum) ter Dean Donko (Pomgrad) kot člana.

Delovno predsedstvo (z leve): g. Mitja Čotar, g. Tadej Lamut in g. Dean Donko

Udeleženci 27. skupščine ZAS

V prvem delu je bil prikazan pregled dela  in poslovanja združenja v preteklem letu, vključno z vsemi finančnimi izkazi.

V drugem delu je bil udeležencem predstavljen program dela za tekoče leto, kjer je bila posebej izpostavljena  Mednarodna konferenca Asfalt 4.0, ki jo ZAS skupaj s španskim asfalterskim združenjem ASEFMA, septembra organizira v Madridu. Poročilo o finančnem poslovanju je podala finančna svetovalka, Nevenka Predalič. Poročilo o delovanju Nadzornega odbora ZAS je predstavil predsednik NO, Marijan Prešeren, ki je ob temu ugotovil, da je ZAS v zadnjem letu uspešno povezoval panogo, izvedel predvidene dogodke in posloval pozitivno. Posebej je izpostavil izjemno dobro izvedbo 18. Kolokvija o asfaltih, bitumnih in voziščih, ki je naš dvoletni mednarodni dogodek, kjer se pokažemo na evropskem prizorišču in lahko nas veseli, da imamo kaj pokazati. Asfalterska panoga se dobro razvija in je pripravljena na izzive, ki so pred nami.

Skupščina je opravila volitve za novo sestavo nadzornega odbora ZAS za obdobje 2022 – 2027, v katerega so bili izvoljeni: Marijan Prešeren, ZRMK, Janez Prosen, IGMAT in Robert Kuzman, CVP. Po statutu društva  bodo izmed sebe izvolili predsednika NO ZAS.

ga. Nevenka Predalič, finančna svetovalka   
g. Marijan Prešeren, predsednik NO ZAS v mandatu 2017-2022

Delo v strokovnih odborih so predstavili:  član Tehničnega odbora Zvonimir Britovšek, vodja Odbora za zdravje, varstvo in okolje Vasja Grmek in vodja Sekcije za izobraževanje Marjan Marolt.

Prikazali so dosežene rezultate v odborih in cilje za naslednje leto. Zaradi zaostrenih zadev, ki se kopičijo, je delo strokovnih odborov v teh časih še posebej pomembno. Asfalterska industrija se bo prilagodila danim okoliščinam, kar pa pomeni veliko razvojnega in operativnega dela.

 g. Zvonimir Britovšek, član TO 
g. Vasja Grmek, vodja OZVO
g. Marjan Marolt, vodja SI

ZAS je za dolgoletno vodenje strokovnih odborov na skupščini podelil posebni priznanji, ki sta ju prejela:

  • Janez Prosen za vodenje Tehničnega odbora v obdobju med 2003 in 2021 ter
  • Mitja Čotar za vodenje Odbora za zdravje, varstvo in okolje med 2013 in 2021.
Z leve: mag. Slovenko Henigman, predsednik ZAS, dobitnika posebnega priznanja, g. Janez Prosen in g. Mitja Čotar, g. Tadej Lamut, CGP in g. Kristjan Mugerli, podpredsednik ZAS

Skupščino je nagovoril še podpredsednik Združenja asfalterjev Slovenije in direktor družbe KOLEKTOR CPG, g. Kristjan Mugerli.

V svojem nagovoru se je dotaknil aktualne situacije na področju cestogradnje in asfalterske dejavnosti, ki je ponovno na preizkušnji zaradi velikih dvigov cen energentov, osnovnih materialov in gradbenih proizvodov. Od državne politike se pričakuje stabilno okolje na področju investicij in zavedanje, da izvajalci bremena podražitev ne bodo mogli prevzeti sami.

Za same izvajalce pa je sedaj čas, da začnejo z uvedbo novih tehnologij, ki so že na voljo in pomenijo okolju prijaznejšo in energetsko učinkovitejšo izvedbo asfalterskih del.

g. Kristjan Mugerli, podpredsednik ZAS

Najpomembnejši poudarki preteklega in prihodnjega delovanja ZAS so predvsem naslednji:

–     Uspešno so bile izpostavljene nekatere strokovne teme, širi se krog deležnikov.

–     Zastavljen plan je bil realiziran, deloma tudi presežen.

–     Članstvo je stabilno, povečali smo ga za tri člane, ki prihajajo iz 6. držav.

–     Izvedeno je bilo večje število dogodkov, od katerih je največji 18. KABV, Kolokvij o asfaltih, bitumnih in voziščih. Na vseh dogodkih je bilo prisotnih preko 800 udeležencev, okoli 100 iz tujine.  Predstavljeno je bilo 31 referatov, polovica mednarodnih.

–     Smernice za javno naročanje gradenj, sprejete že pred leti in v katerih uporabo je vključena tudi kakovost, so izziv za naročnike, industrija si želi njihove uporabe.

–     Voziščna konstrukcija (načrtovanje, revizije in recenzije, nadzor,…) ostaja fokusu ZAS.

–     Digitalizacija pri proizvodnji in vgrajevanju asfaltnih zmesi ter obvladovanju vseh procesov v podjetjih – ASFALT 4.0, je naš velik izziv.

–     Novi evropski standardi so prevedeni, potrebna je implementacija v slovensko prakso, kljub temu, da na evropskem nivoju kot kaže ne bodo potrjeni.

–     Najpomembnejši kratkoročni izzivi so: široka uporaba toplih asfaltih, več proizvodnje ponovno uporabljenih asfaltov (re-use) in asfaltov za znižanje hrupa v povezavi z optimalnimi tornimi lastnostmi.

–     Potrebno je skrajno varčevanje z energijo kar bomo dosegli z dovoljenim povprečnim znižanjem temperature za 10 stopinj C.