Združenje asfalterjev Slovenije na Kolokviju o asfaltih, bitumnih in voziščih tradicionalno podeljuje posebna priznanja posameznikom za njihov prispevek na področju asfalterske panoge in/ali za pomoč pri delovanju Združenja asfalterjev Slovenije. Tako je Upravni odbor na svoji 156. seji, 12. septembra 2023 imenoval 3 člansko komisijo, ki je izmed evidentiranih izbrala pet strokovnjakov, ki se jim je na 19. KABV podelilo priznanja ZAS za razvoj asfalterske panoge.
Priznanja so prejeli:
mag. Tadej Lamut, univ.dipl.inž.grad.
Tadej Lamut je diplomiral 2001 in 2013 magistriral na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, Univerze v Ljubljani. Kmalu po zaposlitvi v CGP, d.d. iz Novega mesta je pristal v laboratoriju, kjer je bil najprej pomočnik nato pa vodja laboratorija. Tu se je seznanil s skrivnostmi materialov, posebej asfaltov. Od leta 2014 je direktor proizvodnje. Objavil je več strokovnih člankov s področja proizvodnje in standardizacije v asfalterstvu. V Upravno odbor ZAS je bil prvič izvoljen 2016 in v njem deluje v 2. mandatu. Večkrat se je izkazal kot odličen mediator pri reševanju problemov. Je odločen moderator pri raznih ZAS-ovih dogodkih. Od leta 2017 je član Komisije za asfalt pri DARS.
Tadej Lamut vzpodbuja k aktivnemu delovanju in povezovanju asfalterjev, zato mu Združenje asfalterjev Slovenije podeljuje posebno priznanje.

Vasja Grmek, dipl. inž. elektrotehnike in računalništva
Vasja Grmek je po poklicu dipl. inž. elektrotehnike in računalništva. Študij je končal leta 1998 v Mariboru. Kariero je začel na Cestnem podjetju Maribor, kjer je bil do 2011 direktor proizvodnje, nato pa nadaljeval v podjetjih skupine POMGRAD, d.d., kjer opravlja različne vodstvene naloge in je trenutno pomočnik direktorja področja gradbenih materialov. V ZAS-u deluje že vrsto let, kjer se je izkazal s številnimi pobudami. Od lanskega leta je vodja Strokovnega odbora Zdravje, varstvo delavcev in okolje pri ZAS in član enakega odbora pri EAPA.
Na izobraževanjih, skupščini in kolokviju ZAS je objavil več strokovnih prispevkov in se izkazal z inovativnimi pobudami. Zaradi njegovega prispevka k delovanju asfalterjev, mu Združenje asfalterjev Slovenije podeljuje posebno priznanje.

mag. Mitja Jurgele, univ. dipl.inž.grad.
Mitja Jurgele je 2008 diplomiral in 2013 magistriral je na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani. Zaposlen je pri podjetju DRI upravljanje investicij. Ukvarja se z razvojem sistemov za gospodarjenje s premoženjem, z organiziranjem in spremljavo kontrole kakovosti pri gradnji infrastrukturnih objektov ter s spremljavo stanja vozišč in načrtovanjem vozišč ter obnovitvenih ukrepov. Je avtor številnih strokovnih člankov, objavljenih na mednarodnih in domačih konferencah. Pri ZAS-u je kot predavatelj sodeloval na več izobraževanjih, objavil šest (6) strokovnih prispevkov na kolokviju in na posvetih v Španiji, na Češkem in drugod. Sodeloval je pripravi Knjige ASFALT 3 in pri pripravi strokovnih elaboratov in publikacij ZAS.
Mitja ni samo podajalec znanj iz že ugotovljenih dejstev, ampak tudi znanja željen raziskovalec. Zaradi tega je neprecenljiv pri razvoju tehnologij pri spremljanju uporabe in gradnje cest.
Zaradi njegovega dosedanjega prispevka k razvoju asfalterske panoge mu ZAS, Združenje asfalterjev Slovenije podeljuje posebno priznanje.

dr. Juan José Potti
Dr. Juan José Potti je imel in ima vrsto domačih in mednarodnih funkcij, zato naj omenimo samo najpomembnejše vezane na asfaltersko industrijo. Od 2006 je generalni direktor španskega asfalterskega združenja ASEFMA. Med leti 2021 do pomladi 2023 je bil predsednik evropskega asfalterskega združenja EAPA, kjer ostaja član Izvršnega in strokovnih odborov. Je eden od najpomembnejših kreatorjev razvoja asfalterske panoge v Evropi. Daje napredne, včasih revolucionarne predloge, ki za panogo pomenijo najprej vznemirjenje, nato pa ji omogočajo hitrejši in učinkovitejši razvoj. Je kreativec in motivator, ki se zaveda, kako pomembne za obstanek so spremembe.
V zadnjih letih je bilo vzpostavljeno odlično sodelovanje med španskim in slovenskim združenjem asfalterjev. Med ostalim skupaj izdajamo koledar Ceste povezujejo ljudi in skupnosti, sodelujemo pri Mednarodnem dnevu vzdrževanja cest in skupaj organiziramo konferenco ASFALT 4.0. Glavni pobudnik opisanih aktivnosti je Juan José Potti. Pa še veliko več. Je tudi dober prijatelj in sodelavec.
Združenje asfalterjev Slovenije se mu zahvaljuje za pobude, ki jih daje asfalterski panogi v Evropi in asfalterstvu v Sloveniji in mu zato podeljuje posebno priznanje.

Upravni odbor ZAS se je pred šestimi letoma odločil, da uspešnim posameznikom, ki so se izkazali s svojim delom in širijo poslanstvo asfalterske industrije ter stanovske organizacije ZAS, Združenja asfalterjev Slovenija na kolokvijih podeljuje naziv AMBASADOR ASFALTA, ki pomeni najvišje priznanje Združenja asfalterjev Slovenije.
Prvi Ambasador asfalta, ki je prejel priznanje leta 2017 na 16. KABV, je bil Primož Petrič, pred štirimi je priznanje prejel Borut Willenpart, tretji pa pred dvema letoma Boris Kalčič.
AMBASADOR ASFALTA za obdobje 2023 – 2025, je Janez Prosen
Janez Prosen je po poklicu univerzitetni inženir gradbeništva. Svojo kariero je začel konec 80. let v podjetju SCT, takratnem največjem slovenskem podjetju in kmalu pristal v njegovem laboratoriju. SCT-jev laboratorij je veljal za valilnico kadrov. Kot konstruktivec, statik, si nikoli ni predstavljal, da bo na projektih bližnjega vzhoda, npr. v Iraku, delal na nizkih gradnjah in bil povabljen v asfaltersko ekipo, kjer je kmalu postal vodja laboratorija za asfalt. Na prelomu tisočletja se je laboratorij osamosvojil, ustanovili so zasebni inštitut Igmat, d.d.. Prosen je bil med glavnimi akterji tega prehoda, prva leta kot namestnik direktorja, potem pa več kot 15 let direktor in predsednik uprave. V letošnjem letu se je formalno upokojil, vendar bo še naprej deloval v nadzornih organih družbe. Ne glede na visok managerski položaj se nikoli ni odvrnil od stroke, posebej asfalterske. Je borec za kakovost, za napredne tehnologije in razvoj. V obdobju 2002 – 2021 je bil vodja Tehničnega odbora pri ZAS, član Tehničnega odbora EAPA, od lanskega leta pa je član Nadzornega odbora ZAS. Je eden od ustanovnih članov Združenja asfalterjev Slovenije v letu 1996 in v vsem tem času ni bilo pomembnejših strokovnih odločitev združenja, pri katerih ne bi sodeloval Janez Prosen.
S svojimi pobudami in delovanjem je omogočil pomemben doprinos k razvoju slovenske asfalterske industrije in dal zelo velik prispevek k delovanju ZAS. Zato mu ZAS, Združenje asfalterjev Slovenije na 19. Kolokviju o asfaltih in bitumnih na Bledu podeljuje naziv AMBASADOR ASFALTA.

