Strokovni posvet »Moderni tehnološki postopki«

Združenje asfalterjev Slovenije (ZAS) je 16. junija 2022 v kongresni dvorani Kristalne palače v BTC, Ljubljana pripravilo tradicionalni strokovni posvet in letno skupščino. Več kot 50 udeležencev je uživalo v konstruktivnih razpravah o prihodnosti asfalterske  dejavnosti. Čeprav so časi zahtevni, pa se asfalterji ne morajo pritoževati glede obsega dela. Tega je bilo v zadnjih letih dovolj in glede na potrebe, se pričakuje, da bo tako tudi v prihodnje.

Posvet je moderiral predsednik ZAS, mag. Slovenko Henigman, ki je v uvodu izpostavil zadovoljstvo z dobro proizvodnjo asfaltnih zmesi, ki je v povprečju v zadnjih 5. letih dosegala 1,9 mio ton proizvodnje letno. Na drugi strani pa je delil zaskrbljenost proizvajalcev asfalta, saj se je bitumen v zadnjem letu podražil za 53%, kurilno olje za 48%, plin pa celo do 700%. Podražitve agregatov, dodatkov in zaposlenih, ki prav tako znašajo več deset odstotkov, tako ni potrebno niti omenjati, saj v stroških proizvodnje asfalta pomenijo manjši delež. Vse navedene podražitve asfalterji ne morejo prenesti na kupce, saj je veliko zatečenih pogodb, kjer so cene fiksne. Žal obstajajo realna tveganja, da bo panoga v letošnjem letu zašla v rdeče številke.

Najpomembnejša naloga ZAS je, da povezuje asfalterje tako, da skupaj zagotavljamo ustrezen razvoj dejavnosti. Če kdaj, je sedaj čas, da se bolj smelo vpeljejo energetsko manj potratne tehnologije in tehnologije z najmanjšim ogličnim odtisom. Govorimo predvsem o toplih asfaltih, o ponovno uporabljenih asfaltih (re-use) in asfaltih za znižanje hrupa v povezavi z optimalnimi tornimi lastnostmi. Brez težav pa je možno v okviru obstoječe tehnične regulative znižati temperaturo proizvodnje asfaltnih zmesi za vsaj 10˚ C.

Vedno večji izziv predstavlja tudi pridobivanje kadrov, ki jih primanjkuje v celotni asfalterski in gradbeniški verigi. Da bi zadostili opisanim pričakovanjem, se mora panoga digitalizirati, kar bo največji izziv prihodnosti in zato je organiziran tudi ta posvet, ki nakazuje nekatere smeri digitalne transformacije asfalterske panoge. S tem je predsednik ZAS zaključil svoj nagovor.

mag. Slovenko Henigman, predsednik ZAS
    Udeleženci posveta

Na posvetu so bile predstavljeni prispevki, ki so prikazani v nadaljevanju.

Vasja Grmek, vodja Odbora za zdravje, varnost in okolje pri ZAS se je dotaknil problematike emisij, izpostavljenosti delavcev in porabe energentov v panogi. Emisije so neposredno povezane predvsem s proizvodno temperaturo asfaltnih zmesi, poraba energentov pa je odvisna predvsem od opremljenosti in starosti asfaltnega obrata. V analizi, ki jo je skupaj s proizvajalci izvedel ZAS, je bilo ugotovljeno, da razlike po toni proizvedenega asfalta v porabi energentov med posameznimi asfaltnimi obrati znašajo celo do 50%. Ko obravnavamo podražitve plina za 700%, lahko hitro ugotovimo, da se je strošek energenta iz 3 EUR/tono proizvedene asfaltne zmesi dvignil na 20 EUR/tono ali več. S tem se jasno nakazuje smer, da se moramo razvijati v smeri najmanjše porabe energije.

g. Vasja Grmek, vodja OZVO ZAS in POMGRAD

Nicolas Matuszewski iz podjetja Vögele je predstavil novosti pri podajalnikih asfalta, ki imajo dodatni vrtljivi in nagibni transportni trak ter finišer Sprayjet, ki ima vgrajen sistem za brizganje bitumna na stranski, sprednji in zadnji strani finišerja.

Podajalniki asfalta so trend v Evropi, katerih uporaba zagotavlja veliko bolj enakomerno kakovost vgrajevanja asfaltnih zmesi, ki ima neposreden vpliv na kakovost in trajnost voznih površin. Prav tako je avtomatsko doziranje pobrizga bitumenske emulzije korak v smeri hitrejše in bolj kakovostne izvedbe del. Dobro zlepljene asfaltne plasti dokazano znatno podaljšujejo življenjsko dobo asfaltne voziščne konstrukcije.

       g. Nicolas Matuszewski, Vögele

Zoran Krušić iz podjetja HSH Chemie d.o.o. je predstavil dodatek za tople asfaltne zmesi. Predstavil je metode proizvodnje asfaltne zmesi ter tekoči aditiv za proizvodnjo toplih asfaltov podjetja Iterchimica, Iterlow – T, njegove prednosti in uporabo. Proizvod je dobil zeleno luč na projektih v severni Nemčiji, kjer se je pokazal kot učinkovit in ustrezen, zato ga je zvezna nemška administracija uvrstila na listo proizvodov z dovoljeno uporabo.

Zoran Krušić, HSH Chemie d.o.o.

Matthias Martus iz podjetja infraTest Prϋftechnik GmbH iz Nemčije zastopa podjetje, ki razvija najnaprednejšo laboratorijsko opremo za preverjanje kakovosti asfalterskih del. S 120 zaposleni so razvili preko 720 produktov, ki jih tržijo v svetovnem merilu. Gospod Martus, gonilna sila podjetja, se je v svojem predavanju osredotočil na preciznost in ponovljivost laboratorijskih preskusov. Izpostavil je pomen optimalnih stroškov med številom preskusov in proizvodnimi stroški. Ob zniževanju proizvodnih stroškov je treba povečati obseg preskusov. Natančne preskusne opreme ni možno izdelati, če ne poznaš vpliva preskušanega materiala na opremo. Skladno z opisanimi zakonitostmi je predstavil nekaj laboratorijskih aparatur, s katerimi se uvrščajo v svetovni vrh.

Matthias Martus, infraTest Prϋftechnik