POROČILO – 29. Izobraževanje tehničnega asfalterskega kadra

Združenje asfalterjev Slovenije (ZAS) že od svoje ustanovitve, v skladu s svojim poslanstvom, redno izvaja letna izobraževanja asfalterskega kadra. Program izobraževanja se izmenjujoče osredotoča na inženirsko-tehnični oziroma operativni kader. Letošnje, 29. izobraževanje, ki je potekalo 5. in 6. marca 2025, je bilo namenjeno predvsem tehničnemu osebju izvajalcev, pa tudi naročnikov, nadzornikov, projektantov, inženirjev.

Izobraževanje je bilo organizirano regijsko in sicer na dveh lokacijah. Za osrednjo in zahodno Slovenijo 5. marca v Ljubljani na OOZ Vič in za južno ter vzhodno Slovenijo 6. marca na Vranskem v prostorih Centra varne vožnje.

Predstavitev programa udeležencem izobraževanja v Ljubljani (Marjan Marolt, vodja SI ZAS)

Na dogodku je letos prisostvovalo 138 udeležencev iz 24 različnih podjetij, ki delujejo na področju asfalterske dejavnosti kot izvajalci, nadzorniki ali naročniki.

Udeleženci izobraževanja na Vranskem

Program je vključeval aktualne teme s katerimi se panoga v zadnjem obdobju sooča, obsegal je šest strokovnih predavanj na koncu pa še preveritev znanja in anketo zadovoljstva udeležencev. Poskrbljeno je bilo tudi za okrepčilo med odmori in zaključno kosilo, kjer je priložnost za neformalno izmenjavo mnenj in izkušenj med udeleženci.

Uvodni nagovor

Janez Prosen

Na obeh dogodkih je prisotne v uvodu nagovoril g. Janez Prosen, aktualni Ambasador asfalta, ki je poudaril pomen neprestanega strokovnega izpopolnjevanja. Udeležencem je skozi svojo karierno pot predstavil pomen ter privlačnost poklica in stroke, ki se stalno spreminja in dopolnjuje. Izpostavil je tudi pomembnost uvajanja novih tehnologij v asfalterski panogi ter nujnost sodelovanja med vsemi deležniki v industriji, saj lahko le skupno delo vodi do kakovostnejše in trajnostne cestne infrastrukture.

Vpeljava toplih asfaltnih zmesi (TAZ) na slovenske avtoceste

Matic Poznič (DARS d.d.) je predstavil pobudo in trenutno stanje na poti vpeljave TAZ pri izgradnji in obnovi slovenskih avtocest. Osnova za uvajanje takšnih tehnologij je t.i. Zeleni dogovor Evropske komisije, ki opredeljuje okoljske cilje in z njimi povezane investicije v trajnostni razvoj.

V Sloveniji imamo zakonodajni okvir v obstoječih produktnih standardih SIST EN 13108 1-7 in tehničnih specifikacijah TSPI -PGV.06.460 iz leta 2021. Naročnik DARS je tako prevzel pobudo in pripravil postopek vpeljave TAZ na AC program. Ta predvideva pripravo vzorcev, testna polja izven AC in po potrditvi TE izvedbo poskusnih polj tudi na odsekih AC. V preteklem letu je 10 izvajalcev že začelo te postopke in nekateri tudi že naredili testno vgradnjo na AC. Temu sledi kontrola kakovosti, nato certificiranje zmesi in postopna vpeljava TAZ v razpise.

Matic Poznič (DARS, d.d.)

Glavni poudarki konference Asfalt 4.0

Združenje asfalterjev Slovenije je v sodelovanju s španskim združenjem ASEFMA in evropskim združenjem EAPA organiziralo 3. Mednarodno konferenco ASFALT 4.0, ki je potekala med 24. in 25. septembrom 2024 v Ljubljani. Glavne poudarke in zaključek konference je udeležencem izobraževanja predstavil Vasja Grmek (Pomgrad d.d.).

Uvedba industrije 4.0 v asfalterstvu omogoča večjo natančnost in kakovost izvedbe del, optimizacijo uporabe materialov in s tem zmanjšanje odpadkov in izrabe virov, večjo varnost na gradbišču in zmanjšanje stroškov skozi večjo produktivnost in optimizacijo procesov.

Konferenca je bila tudi priložnost za povezovanje industrije, raziskovalcev in vladnih organizacij, s ciljem oblikovanja prihodnosti asfaltiranja. Ključni govorniki so obravnavali teme, kot so digitalizacija infrastrukture, trajnostne rešitve ter inovacije v proizvodnji in polaganju asfalta.

Vasja Grmek (Pomgrad, d.d.)

Zgoščevanje asfaltnih plasti

Damijan Zore (IGMAT d.d.) je v svoji prezentaciji izpostavil pomen pravilnega zgoščevanja asfalta, kot zadnjega koraka v procesu gradnje asfaltnih vozišč. Zaskrbljujoč je podatek, da po statistiki iz instituta Igmat iz leta 2024, kar 19% od vseh odvzetih asfaltnih jeder na DRSI programu ni bilo ustrezno zgoščenih (na DARS programu je odstotek nižji, 5%).

V prispevku so bili predstavljeni trije osnovni pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za ustrezno zgostitev plasti To so toga podlaga, ustrezna temperatura in pravilen potek zgoščanja. Največkrat je za neustrezno zgoščeno plast vzrok v neustreznem načinu zgoščanja. Predavatelj je v nadaljevanju predstavil tudi pojem temperaturne segregacije, koncept ohlajevalne krivulje in program PaveCool za določanje razpoložljivega časa zgoščanja. Predstavil je tudi različne nove tehnologije pri asfalterski  mehanizaciji, ki pomaga operaterjem na strojih do ustrezne zgostitve asfaltne plasti.

Damijan Zore (Igmat, d.d.d)

Digitalna podpora pri vodenju gradbene mehanizacije

Denis Dolšak (Geoservis d.o.o.), ki je zastopnik Leica Geosystems v Sloveniji je predstavil napredne geodetske instrumente, ki omogočajo digitalizacijo procesov v gradnji cest. Gre za uporabo naprednih 3D GNSS sistemov za natančno vodenje gradbenih strojev, kot so bagri in buldožerji, za finišerje in freze pa se uporablja robotske tahimetre in prizme, ki zagotavljajo še večjo natančnost.

Tehnologija pomaga k povečanju produktivnosti, zmanjšanju napak in večji varnosti na gradbiščih. Omogoča tudi enostavno spremljavo procesa v realnem času in analizo izvedenih del.

Največ zadržkov, da se v Sloveniji se opisana tehnologija še zelo malo uporablja je predvsem v visokih začetnih vložkih v opremo in v neustrezni projekti dokumentaciji, ki jo je treba prilagoditi zahtevam digitalne opreme.

Denis Dolšak (Geoservis)

Spremljava zgoščanja asfaltnih plasti

Drug vidik digitalizacije pri gradnji cest je prikazal Fabian Frank iz nemškega podjetja HAMM AG.

Podjetje je med vodilnimi proizvajalci valjarjev, razvili pa so digitalni asistent Smart Compact za pomoč pri zgoščanju asfalta. Asistent samodejno prilagaja delovanje stroja glede na parametre, kot so temperatura asfalta, debelina sloja in vremenske razmere. Sistem izbere način zgoščanja, ustrezno energijo, amplitudo oz. oscilacijo.

Fabian Frank (HAMM AG)

Motivacija in samomotivacija v sodobnem poslovnem svetu ter človeški družbi

Tako kot še v marsikje, se tudi v cestogradnji v zadnjem obdobju soočamo s pomanjkanjem kadra na vseh nivojih, z nizkim zanimanjem mladih oz. motiviranostjo za delo v tej panogi. Dr. Željko Ćurić zdravnik, psihiater in priznan predavatelj na temo motivacije je predstavil motivacijo kot ključno tako v osebnem kot poklicnem življenju. Motivirana oseba je zelo iskana in cenjena na trgu delovne sile in tudi v zasebnem življenju. Motiviramo lahko le sami sebe, pri drugih pa je treba spoznati, kaj njih motivira. Glede tega obstajajo razlike med ljudmi predvsem v odvisnosti iz kakšnega družbenega ali kulturnega okolja prihajajo.

Zadnje predavanje je imel dr. Željko Ćurić

Ljudje ne reagiramo neposredno na situacije, temveč na pomen, ki jim ga pripišemo. Enaka situacija lahko pri različnih posameznikih sproži različne odzive, kot so zanimanje, strah, jeza, žalost. Ta čustva so pozitivna in reakcije na njih so lahko zelo pomembni motivacijski dejavniki.

Poudaril je tudi pomen iskanja smisla v življenju za osebno izpolnjenost in psihološko zdravje. Smisel daje našim izkušnjam vrednost in omogoča, da se soočamo z izzivi ter težavami.

Preskus znanja in anketa

Po končanem izobraževanju so udeleženci opravili se pisni preskus znanja iz tematik predstavljenih na tokratnem izobraževanju. Test je bil sestavljen iz 19 vprašanj, vsi sodelujoči so na testu dosegli vsaj 60%, v povprečju pa pravilno odgovorili na 17 vprašanj.

Anketo o zadovoljstvu je izpolnilo 118 udeležencev. Izobraževanje so ocenili s skupno povprečno oceno 4,63.  Dobrodošli so bili tudi vsi komentarji ter mnenja in bodo v pomoč pri organizaciji naslednjega izobraževanja.

Zaključek

Izobraževanje je pomemben del stalnega strokovnega izpopolnjevanja v panogi na katerem so udeleženci lahko pridobili najnovejše informacije in  znanja o razvoju asfaltnih tehnologij, digitalizaciji in sodobnih metodah izvedbe del. Ključni poudarki so bili usmerjeni v uvajanje novih tehnologij, zagotavljanje boljše kakovosti del in povečanje motivacije ter privlačnosti poklica.

Leave A Comment