Strokovni posvet – NAPREDNI MATERIALI V ASFALTERSTVU

Strokovni posvet na temo Napredni materiali in digitalizacija v asfalterstvu je potekal pred skupščino, 31.05.2024 v kongresni dvorani Kristalne palače v BTC, Ljubljana. Na začetku strokovnega posveta je udeležence pozdravil predsednik ZAS, Združenja asfalterjev, mag. Slovenko Henigman.

V središče strokovnega posveta so bili postavljeni napredni materiali, ki se uporabljajo v asfalterski industriji ter digitalizacija asfalterske panoge.

mag. Slovenko Henigman, predsednik ZAS

Prvi del strokovnega posveta, ki se je dotikal naprednih materialov je povezoval Roman Bašelj, vodja
Tehničnega odbora ZAS.


Začetno predavanje je imel Samir Irzayev iz podjetja Interkabo HmbH z naslovom »Sprostitev celotnega potenciala od rezkanca«. Predstavil je prednosti ponovne uporabe asfalta kot so zmanjševanje CO2 izpusta in ohranjanje naravnim materialov. Prikazal je pridobivanje rezkanca, njegovo obdelavo pred ponovno uporabo, skladiščenje ter izvedbo asfalterskih del z uporabo rezkanca. Dotaknil se je tudi staranja bitumna (naravnega in laboratorisjkega) in predsatvil njegovo pomlajevanje z dodatkom Viatop plus RC.

Samir Irzayev, Interkabo HmbH


Gospod Juraj Kulcsar iz podjetja Hywax GmbH je predstavil Hybit in Hybit R- voske za uporabo v asfalterstvu. Predstavil je vosek Hybit in Hybit R, karakteristike voska ter doziranje in prednosti uporabe s pomočjo katerega imamo pri proizvodnji asfaltne zmesi manj emisij CO2, manjšo porabo energije in manj hlapov ter aerosolov.

Juraj Kulcsar, Hywax GmbH


Drugi del strokovnega posveta, ki se je nanašal na digitalizacijo v asfalterstvu je povezoval Vasja Grmek,
vodja OZVO ZAS.


Denis Dolšak iz podjetja Geoservis, d.o.o. je v svojem predavanju predstavil laserski skener, lokator, georadar in tahimerer. Predstavljeni so bili tudi 2D in 3D sistemi za vodenje strojev, kjer se na gradbeni stroj dodajo izjemno natančni merilni senzorji, ki v kombinaciji s hidravliko stroja avtomatizirajo njegovo delovanje. Vse to omogoča enostavno sinhronizacijo podatkov med gradbiščem in pisarno ter sprotno nadzorovanje in analiziranje procesov dela. Pri 3D sistemu vodenja gre za vodenje s pomočjo GNSS sprejemnikov na stroju ali pa se namesto GNSS sprejemnikov (anten), na stroj namestijo prizme (ena ali dve), katerih položaj se določa s pomočjo robotskega tahimetra.

Denis Dolšak, Geoservis, d.o.o.


V zadnjem prispevku strokovnega posveta je nastopil Bojan Petrović iz družbe PlanRadar. Pri predavanju z naslovom Digitalno spremljanje projektov. G. Petković je predstavil PlanRadar-jevo digitalna platforma za upravljanje z dokumentacijo, upravljanje nalog in komunikacijo pri gradbenih in nepremičninskih projektih. Platforma povezuje vse deležnike projekta in omogoča dostop do dragocenih projektnih podatkov v realnem času, kar ekipam omogoča povečanje kakovosti, znižanje stroškov in hitrejšo izvedbo dela. Uporabna je za vse izvajalcev in inženirje, upravljavce in lastnike nepremičnin.

Bojan Petković, PlanRadar

Leave A Comment